V lednu roku 2009 vstoupí v platnost nový zákon o nemocenském pojištění. Na základě toto zákona dochází ke změně ve výplatě i organizaci dávek nemocenského pojištění.
Náhrada mzdy
- Za dobu dočasné pracovní neschopnosti (nemoci, úrazu, karantény), která začne v roce 2009, bude zaměstnanci náležet od 4. pracovního dne do 14. kalendářního dne náhrada mzdy od zaměstnavatele, a to ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku za pracovní dny.
- První 3 pracovní dny budou bez náhrady mzdy. Kompenzací bude snížení odvodu pojist-ného na sociální zabezpečení zaměstnanců o 0,1 %.
Nemocenské dávky
- Pokud bude pracovní neschopnost delší než 14 dní, budou od 15. dne náležet zaměst-nanci nemocenské dávky, které bude nově vyplácet OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení).
- Ošetřování člena rodiny, které se od ledna bude nazývat ošetřovné, bude vyplácet OSSZ již od prvního dne potřeby ošetřování, stejně tak i peněžitou pomoc v mateřství.
- Nemocenské dávky budou splatné do 30 dnů od doručení všech dokladůhradí náklady za doručení zaměstnanec.
příslušné OSSZ. Zaměstnanec má možnost si zvolit způsob výplaty dávky – výplata na účet nebo v hotovosti (poštovní poukázkou); při výplatě v hotovosti (poštovní poukázkou) - Pro pracovní neschopnosti, které začaly do 31. 12. 2008, platí předpisy platné v době začátku této pracovní neschopnosti, tj. nemocenské dávky budou vyplácet zaměstnavatelé dle pravidel platných v roce 2008, a to až do skončení nemoci, maxi-málně jeden rok.
Doklady
- V souvislosti se změnou výplaty nemocenských dávek dojde ke změně dokladů, kterými se prokazují nároky na výplatu jednotlivých dávek nemocenského pojištění. Tiskopisy vystavené lékaři, které slouží jako doklad pro přiznání náhrady mzdy v nemoci nebo pro přiznání nemocenské dávky, bude nutné předkládat zaměstnavateli, který následně po doplnění příslušných údajů doklady předá příslušné OSSZ. Zaměstnanec bude doklady předávat svému vedoucímu zaměstnanci (stejně jako dosud).
- Za úplnost a správnost vyplnění příslušného tiskopisu odpovídá zaměstnanec. Je proto nutné věnovat vyplňování tiskopisů zvýšenou pozornost. Neúplné vyplnění tiskopisů bude mít za následek pozdní vyplacení dávek nemocenského pojištění ze strany OSSZ.
- O druhu vyplacené dávky, výši denního vyměřovacího základu a době, za kterou byla dávka vyplacena, budou OSSZ zasílat zaměstnancům písemná oznámení na jejich adresu.
Kontrola nemocných
- V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti má zaměstnavatel právo kontrolovat povinnost zaměstnance zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu, který nahlásil v době zahájení pracovní neschopnosti ošetřujícímu lékaři a dodržování rozsahu a doby povolených vycházek.
- Kdykoli v průběhu trvání dočasné pracovní neschopnosti má zaměstnavatel právo požádat OSSZ o provedení kontroly dodržování léčebného režimu a kontroly důvodnosti trvání dočasné pracovní neschopnosti.
- V případě kontroly je zaměstnanec povinen předložit průkaz totožnosti a legitimaci práce neschopného zaměstnance.
- V případě porušení povinností může zaměstnavatel krátit, případně odejmout náhradu mzdy od prvního dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. V případě porušení povinností od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti může OSSZ rozhodnout o krácení nemocenských dávek ode dne porušení povinností.
Srážky z mezd
- Zaměstnancům, kterým je soudně nařízeno provádění srážek (exekucí), budou tyto srážky prováděny i z nemocenských dávek tj. prostřednictvím OSSZ.
- Zaměstnancům nebudou prováděny srážky, které nejsou určeny soudně, tj. půjčky, náhrady škody zaměstnavateli, příspěvky na PP a ŽP, apod. Pokud tedy zaměstnavatel sráží zaměstnanci např. půjčku a nastane situace, že zaměstnavatel nebude mít z čeho srážku provést (zaměstnanec bude celý měsíc zabezpečen nemocenskými dávkami vyplácenými OSSZ), je na zaměstnanci, aby tuto srážku realizoval jiným způsobem.
- U příspěvku na penzijní a životní pojištění je dle platné kolektivní smlouvy stanoveno, že po dobu prvních tří měsíců trvání dočasné pracovní neschopnosti bude poskytován příspěvek zaměstnavatele, ale vlastní srážka ve prospěch penzijního připojištění či životního pojištění prováděna nebude (zaměstnanec nebude mít finanční prostředky, ze kterých by se srážka realizovala). Od 4. měsíce bude zaměstnanci poskytován příspěvek zaměstnavatele jen za podmínky, že si zaměstnanec vlastní příspěvek sám uhradí a předloží doklad o zaplacení zaměstnavateli.
V souvislosti se změnou zákona o nemocenském pojištění dochází k řadě dalších změn, např. možnost vystřídání se u ošetřovného, omezení výplaty ošetřovného v době pracovního klidu, nemožnost ošetřovat dítě, jehož matka čerpá peněžitou pomoc v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek. S případnými dotazy se můžete obrátit na mzdovou účtárnu, která Vám bude nápomocna i s vyplněním příslušných tiskopisů.
Kamila Hauptvogelová
personální odbor